meta fikri mülkiyet arama

Meta’dan fikri mülkiyet ile ilgili harika adım!

Meta, markaların Facebook ve Instagram‘da diğer hesapların kendi fikri mülkiyetlerini (IP) kullanıp kullanmadığını keşfetmeleri için yeni yollar sunuyor.

Meta’nın Marka Hakları Koruması adlı bir aracı, işletmelerin ve markaların görsele göre arama yapmasını sağlayan daha iyi arama işleviyle yükseltiliyor. Araç, bu görseli kullanarak Facebook ve Instagram’daki gönderiler de dahil olmak üzere diğer içerik türlerini ortaya çıkaracak.

İşletmeler, IP’lerini kullanan içeriği izinsiz olarak bildirme ve Meta’nın bir soruşturma yürütmesini ve hak ihlalinde bulunan içeriği kaldırmasını isteme olanağına sahip olacak.

Bu yeni arama işlevi, yalnızca tescilli ticari markalara sahip işletmelere sunulan Meta’nın Marka Haklarını Koruma aracında yapılan bir dizi güncellemenin parçası.

Bir arama meraklısının bakış açısından, Meta’nın halka açık olmayan bir arama aracına sahip olmasını ilginç bulduğumuzu söyleyebiliriz.

Bu makale, Marka Hakları Koruması ile neler yapabileceğinizi ve buna nasıl erişebileceğinizi ele alacaktır.

Meta’nın Marka Hakları Koruması ile Çalınan İçeriği Arayın

Marka Hakları Koruması, markaların sahte, ticari marka, telif hakkı ihlali ve kimliğe bürünme içeriğini belirlemesine ve bildirmesine olanak tanır.

Bir blog gönderisinde Meta, Marka Hakları Korumasının ne olduğunu ve ne yapmak için tasarlandığını açıklıyor:

“Business Manager’dan erişilebilen araç, bir markanın fikri mülkiyetini kötüye kullanan veya kimliğine bürünen içeriği aramak, Meta’ya içeriğin kaldırılması için bir istek göndermek, bu isteklerin durumunu izlemek ve potansiyel olarak hak ihlallerini otomatik olarak tespit etmeye yardımcı olmak için referans resimler eklemek için kullanılabilir.”

Araç, markaların şunları aramasına ve raporlamasına olanak tanır:

  • Facebook veya Instagram reklamları
  • Facebook veya Instagram gönderileri
  • Facebook Mağazaları, Marketplace, alım satım grupları
  • Facebook Sayfaları, Profilleri veya Grupları
  • Instagram hesapları

İtalik harflerle listelenen öğeler, bugün duyurulan güncellemeler dizisiyle yakın zamanda eklendi.

Buna ek olarak Meta, otomatik yayından kaldırmalar ile kolaylaştırılmış bir raporlama süreci başlatıyor.

Önceden, içeriği kaldırmak için bir istek gönderdikten sonra, Meta’nın onu incelemesi ve kaldırması bir gün sürerdi. Artık, doğru raporlar geçmişine sahip markalar otomatik yayından kaldırma için uygun oldular.

Markalar, hak sahiplerinin IP’lerini kullanma iznine sahip Facebook Sayfalarının ve Instagram hesaplarının bir listesini yüklemesine olanak tanıyan yeni bir “izin ver” listesinden de yararlanabilir.

Meta, önceki raporlara dayanarak markaların incelemesi için reklamları, ticaret listelerini, Facebook Sayfalarını ve Instagram hesaplarını otomatik olarak önerecek.

Uygunluk

Tescilli bir ticari markası olan işletmeler, Meta’nın Marka Hakları Koruma aracına erişim için başvurabilirler.

Marka Hakları Korumasına başvurmak için işletmelerin aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

  • İşletmenin Business Manager’da bir hesabı olmalıdır
  • Marka tescilli bir ticari markaya sahip olmalıdır
  • Ticari marka etkin ve metin tabanlı veya resim tabanlı olmalıdır
  • İşletmenin fikri mülkiyet ihlali geçmişi yok
  • Başvuru sahibi, markanın veya işletmenin bir çalışanı olmalıdır

Marka Hakları Koruması için başvurduktan ve erişim kazandıktan sonra, bunu Meta’s Business Manager’daki açılır menüden bulabilirsiniz.

Marka Hakları Korumasına erişiminiz yoksa ve Facebook veya Instagram’da hak ihlalinde bulunan içerikle karşılaşırsanız, Meta’nın şikayet formlarından birini kullanarak içerik kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.

Meta’nın konuyla ilgili resmi yazısını buradan inceleyebilirsiniz.

Bu İçerik Sizin İçin Faydalıysa Paylaşın Gitsin!

Spam yok! E-posta abonelerimize en güncel haberleri, blog içeriklerimizi ve en avantajlı kampanyalarımızı paylaşmaktayız.

Yorum Bırakın